Diablo II sai juuri ensimmäisen uuden luokan 25 vuoteen: tervetuloa Warlockin vuoteen

Suuressa Diablo Spotlightissa oli hyvin selkeä teema, sillä Blizzard valmistautuu tuomaan saman luokan kolmeen Diablo-peliin tänä vuonna.
Kirjoittaja: Ben Lyons
Julkaistu 2026-02-12

Erilaisista Spotlight-esittelyistä, joita Blizzard on järjestänyt lippulaivoilleen viime viikkoina, Overwatch on kiistatta ollut kaikkien tähti. World of Warcraftilla oli muutama asia kerrottavana, mutta se keskittyi lähinnä Midnight-laajennuksen tulevaan saapumiseen, ja Hearthstone kertoi tulevasta Cataclysm-laajennuksesta, ja Overwatchilla oli paljon kerrottavaa siitä, mitä peli tarjoaa vuonna 2026. Entäpä Diablo?

Tämä esittely on ollut enemmän WoWin ja Hearthstonen kaltainen, sillä vaikka Blizzardilla olikin muutama jännittävä asia jaettavana, suuri osa suurista uutisista liittyi Diablo IV:n tulevaan Lord of Hatred -laajennukseen. Mutta oli enemmänkin koko franchisingin laajuinen teema, jota kannattaa tutkia.

Voisi sanoa, että vuosi 2026 on Diablon Warlockin vuosi, sillä Blizzard tuo luokan tänä vuonna ei yhteen, ei kahteen, vaan kolmeen Diablo-peliin. Voimakas luokka tulee Diablo IV:een osana Lord of Hatredia (ja teknisesti Paladinin rinnalle, joka on jo saatavilla laajennuksen ennakkotilaajille) huhtikuun lopulla, tulee Diablo Immortaliin tulevina kuukausina, ja saapuu Diablo II: Resurrectedille jo tällä hetkellä.

Jep, Warlock on juuri saapunut Diablo II: Resurrectedin jatko-osan ensimmäisenä uutena ja pelattavana luokkana 25 vuoteen. Pelin fanit voivat hypätä sisään tänään ja kokea uudenlaisen tavan pelata Diablo II:ta, sillä tämä Warlockin versio eroaa Diablo IV:stä ja Diablo Immortalista, jotta se sopisi siihen pelattavuuteen, jota jatko-osa tarjosi sen ilmestyessä 2000-luvun alussa.

Missä pelaat innokkaimmin Warlockia Diablossa?

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin