Kuten kaikki tiedämme, nyt on tilikausi, ja neljännesvuosikatsauksia on tulvinut viimeisten kahden viikon aikana. Sega ei ole poikkeus, ja tänä aamuna japanilaisjätti toimitti raporttinsa, joka antaa meille käsityksen siitä, miltä tuleva vuosi näyttää, ja näyttää siltä, että paljon on meneillään.
Voimme muun muassa lukea, että ensi tilikauden aikana, joka kestää 1. huhtikuuta 2026 - 31. maaliskuuta 2027, julkaistaan "neljä merkittävää uutta nimikettä tärkeimmille IP:ille". Koska Sonic täyttää tänä kesänä 35 vuotta ja huhuja uudesta pelistä on liikkunut usein, voimme luultavasti luottaa siihen, että tämä on yksi niistä. Paljon on puhuttu myös Persona 4 Revivalista (tai uskallammeko edes toivoa Persona 6:sta?), joka on myös kuuma ehdokas.
Tiedämme myös, että Ryu Ga Gotoku Studio työskentelee Stranger Than Heavenin ja Virtua Fighter 6:n parissa, mutta emme tiedä, ovatko ne valmiita julkaistavaksi tämän vuoden aikana, kun otetaan huomioon, kuinka laajoja ja kunnianhimoisia ne vaikuttavat olevan. On todennäköistä, että ainakin yksi näistä peleistä liittyy moniin Segan klassisten brändien elvytyksiin, joita on työn alla, kuten Crazy Taxi, Ecco the Dolphin, Golden Axe ja Jet Set Radio.
On myös muistettava, että Sega omistaa useita länsimaisia yrityksiä (joissa tiedämme, että sekä Total War: Medieval III että Total War: Warhammer 40,000 ovat tulossa), jotka voivat myös olla osa näitä suunnitelmia.
Mitä mahdollista Segan peliä sinä odotat eniten?