GTFO ja Den of Wolves -kehittäjä 10 Chambers on irtisanonut "suuren määrän" henkilökuntaa

"Merkittävät uudelleenjärjestelyt" ovat koetelleet ruotsalaista kehittäjää, joka työskentelee edelleen ahkerasti ryöstöpelinsä parissa.
Kirjoittaja: Ben Lyons
Julkaistu 2026-02-16

Näyttää siltä, että kehittäjä 10 Chambers on kasvanut liian suureksi saappailleen. VGC:n uutisoimassa uudessa lausunnossa ruotsalaiskehittäjä on vahvistanut , että se käy läpi "merkittävää uudelleenjärjestelyä" ja että "suuri määrä" henkilöstöä irtisanotaan osana tätä aloitetta.

Muutokset tehdään osana pyrkimystä keskittyä paremmin Den of Wolves -pelin kehittämiseen, jota on odotettu, koska se on paluu ryöstögenreen studiolle, joka koostuu Payday-sarjan luoneista henkilöistä. Näihin ihmisiin kuuluu muun muassa Ulf Anderson, joka eräässä viimeisimmässä Gamescom-haastattelussamme kehittäjän kanssa mainitsi 10 Chambersin koon kasvattamisen ja sen, kuinka studion olisi luultavasti pitänyt vaihtaa nimensä "110 Chambers" vastaamaan sen suurempia mittasuhteita.

Mitä tulee näihin irtisanomisiin, 10 Chambersin lausunto selittää: "Voimme vahvistaa, että tarkastelemme tarkkaan sitä, miten työskentelemme ja miten studio on perustettu, jotta Den of Wolves voi tulla sellaiseksi peliksi, jonka se ansaitsee olla. Tämä tarkoittaa valitettavasti studion merkittävää uudelleenjärjestelyä, joka vaikuttaa moniin tehtäviin, mukaan lukien useat studion perustajista.

"Tunnustamme, että nämä muutokset ovat vaikeita, ja lähestymme niitä harkiten. Kunnioituksesta kaikkia asianosaisia kohtaan emme kommentoi yksittäisiä tilanteita. Keskitymme edelleen visioon Den of Wolves.

"Ulf Anderson ja Simon Viklund ovat edelleen täysin sitoutuneita peliin ja studion johtamiseen. Kun meillä on konkreettisempia uutisia kerrottavana, teemme sen virallisten kanaviemme kautta."

Irtisanottujen kehittäjien tarkka määrä ei ole selvillä, emmekä myöskään tiedä, milloin Den of Wolves on tarkoitus julkaista.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin