Raportti: PlayStation 6 ei tule käyttämään vain AMD RDNA 5 -näytönohjainta

PS5:n tavoin Sony valitsee konsolinsa näytönohjaimen osalta erilaisen lähestymistavan.
Kirjoittaja: Alex Hopley
Julkaistu 2026-02-16

Mitä videopelikonsolin valmistukseen kuuluu? Ilmeisesti paljon, ja suurin osa siitä on melko ainutlaatuista tekniikkaa, joka tarkoittaa, että kone, joka on paperilla paljon tehottomampi kuin lihava PC, pyörittää silti pelejä uskomattoman hyvin. Se on melkein kuin taikaa, jonka Sony näyttää ymmärtävän hyvin, sillä viimeaikaisten huhujen mukaan PS6:n konsolin näytönohjain on jälleen omaksumassa ainutlaatuisen tyylin.

Vuotaja KeplerL2:n mukaan tuleva PlayStation 6 ei luota täysin AMD:n tulevaan RDNA 5 -näytönohjaimeen. Tämä ei kerro paljon konsolin mahdollisesta suorituskyvystä, mutta osoittaa kuitenkin, että Sony pitää kiinni aseistaan, sillä PlayStation 5 valitsi samanlaisen lähestymistavan.

PlayStation 5 yhdisti RDNA 1 -arkkitehtuurin ja ray tracingin sisäiseen näytönohjaimeensa, joten on todennäköistä, että PlayStation 6:ssa on samanlainen lisätoiminto. Koska konsolia ei ole vielä virallisesti esitelty, voimme toistaiseksi pitää tätä vain huhuna tai vuotokertomuksena. Kun viimeaikaiset uutiset koskevat kuitenkin yhä enemmän tulevia konsoleita, on syytä miettiä, onko pelaajilla jo kutina uuden laitteiston perään.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin