Vaikka sähköautot ovat yleisenä alustana ja konseptina edelleen hyvin suosittuja, kaikki merkit eivät ole onnistuneet siirtymisessä menestyksekkäästi. Stellantis on massiivinen monialayritys, joka omistaa useita merkkejä, kuten Open, Peugeot, DS, Alfa Romeo, Jeep ja Fiat.
Vaikka Stellantis on itsessään suosittu, se ei ole kokonaisuutena onnistunut saavuttamaan sähköautojen odotettuja myyntitavoitteita, ja siksi se on ilmoittanut panostavansa Euroopassa enemmän... dieselkäyttöisiin autoihin.
Vaikka uusien autojen myyntiä koskevia päästörajoja on lievennetty vuoteen 2035 mennessä, dieselmoottorilla toimiviin autoihin kohdistuu jatkossa yhä enemmän valvontaa ja kustannuksia, erityisesti suuressa osassa Eurooppaa - joten tämä liike on herättänyt närää koko alalla.
"Olemme päättäneet säilyttää dieselmoottorit tuotevalikoimassamme ja - joissakin tapauksissa - lisätä voimansiirtotarjontaamme", yhtiö kertoi Reutersille.