Percy Jackson and the Olympiansin kolmannen kauden kuvaukset ovat parhaillaan käynnissä, ja kuvausten odotetaan päättyvän tämän vuoden maaliskuun alussa. Tuotannon jatkuessa on vahvistettu kolme uutta näyttelijää tulevalle kaudelle, ja kaikki tähdet ovat jumalia, jotka varmasti opastavat Percyä tai temppuilevat hänen kanssaan hänen uusimmassa seikkailussaan.
Ming-Na Wen, Jennifer Beals ja Hubert Smielecki on Varietyn mukaan valittu Percy Jackson and the Olympiansin 3. kauden näyttelijöiksi. Heidän odotetaan toimivan pikemminkin vierailevina tähtinä kuin sarjan vakiojäseninä, ja Wen näyttelee Heraa, Zeuksen vaimoa Olympos-vuorella. "Hera on Zeuksen lisäksi ainoa jumala, jolla on lapsia, jotka ovat myös Olympian neuvoston jäseniä, mikä antaa hänelle vaikutusvaltaa perhepolitiikassa", lukee hänen kuvauksessaan.
Bealin esittämä Demeter on Zeuksen sisar ja maanviljelyn, sadonkorjuun sekä elämän ja kuoleman kiertokulun jumalatar. "Demeter muistaa hyvin sodan titaaneja vastaan ja tekee kaikkensa estääkseen isänsä Kronoksen paluun", hänen elämäkerrassaan sanotaan.
Smielecki arvelee näyttelevänsä Apollonia, "häikäisevää ja karismaattista auringon sekä musiikin, runouden, jousiammunnan ja profetian jumalaa". Olympoksen kirjaimellinen kultapoika ja jumalatar Artemiksen kaksoisveli, kuu auringolleen." Kirjan fanit tietävät varmasti parhaiten, miten nämä kolme jumalaa tekevät läsnäolonsa tunnetuksi Percy Jacksonin kolmannella kaudella, mutta meidän on odotettava ja katsottava, miten kreikkalaisten jumalien perhedraama jatkuu, kun se esitetään.