Viime kuussa julkistettu erityinen vuosipäivän striimi, jolla juhlistettiin yhdeksän vuoden takaista vuotta Nier: Automata -pelin julkaisusta, esitettiin aamuyön tunteina. Ilmoitettu rennommaksi juhlaksi, jossa ei sanottu paljastettavan tai vahvistettavan mitään uusia pelin yksityiskohtia, yllätti meidät nähdä streamin lopussa, että "Nier: Automata saa jatkoa".
Tämän lisäksi paljastettiin, että peliä on myyty yli 10 miljoonaa kappaletta julkaisun jälkeen, mikä on vaikuttava luku, joka saa fanit vain raapimaan päätään entistä enemmän ja miettimään, missä on jatko-osa. Aluksi saattaa kuulostaa siltä, että jatko-osa vahvistettiin striimissä, mutta on mahdollista, että jokin muu projekti voisi olla Nierin jatko-osa: Automatan tarinaa.
<social>https://www.youtube.com/watch?v=JVeNywWZ99w</social>
Esimerkiksi anime tai spin-off jossakin muussa mediassa voisi toimia keinona pitää Nier: Automataa yllä, mutta monet fanit olisivat tietysti tyytyväisimpiä uuteen peliin. Yhdeksän vuotta vanhasta nimikkeestä halutaan myös nähdä mahdollinen remasterointi tai uusintaversio, mutta jää nähtäväksi, mitä luoja Yoko Taro ja Square Enix keksivät suositulle IP:lle. Stellar Bladen menestyksen aallot huomioon ottaen toimintapeleillä, joissa on tietynlaiset naispäähenkilöt, on varmasti tilaa myydä hyvin.
<social>https://x.com/NieRGame/status/2024800054004138394</social>