Real Madrid vs. Benfica -ottelun toinen osaottelu sujui pääosin ilman välikohtauksia. Madrid voitti 2-1, Tchouaménin ja Viníciuksen maaleilla, 3-1 globaalisti, ja pääsee Mestarien liigan 16. kierrokselle , jättäen taakseen kuukauden takaisen 4-2-tappion murheet. Ilman Prestiannia kentällä ja Mourinhoa penkillä ei tullut lisää kahnauksia, ja Viníciusta väitetysti "apinaksi" kutsuneen Benfican pelaajan kohtalo on UEFA:n valvonta-, etiikka- ja kurinpitodelegaation käsissä .
Seura joutui kuitenkin puuttumaan tilanteeseen, kun televisiokamerat saivat kuvattua erään katsojan tekemään natsitervehdyksen Bernabéun Animation-katsomossa hetkeä ennen ottelun alkua. "Real Madrid C.F. ilmoittaa, että se on pyytänyt kiireellisesti seuran kurinpitovaliokuntaa käynnistämään välittömän erottamismenettelyn jäsenelle, joka jäi televisiokameroiden kuviin kiinni natsitervehdyksen tekemisestä alueella, jossa Animation Stand sijaitsee", seura ilmoitti. Stadionin turvallisuushenkilöstö karkotti jäsenen.
"Real Madrid tuomitsee tämäntyyppiset eleet ja ilmaisut, jotka lietsovat väkivaltaa ja vihaa urheilussa ja yhteiskunnassa", he lisäsivät.