Mestarien liigan 16. kierroksen arvonta tuotti suuria yllätyksiä... tai yllätysten puutetta, sillä Real Madrid vs. Manchester City tuntuu kohtaavan joka ikinen vuosi Mestarien liigan pudotuspeleissä. Sattuma päätti laittaa Madridin vs. Cityn jälleen vastakkain, ja se on 16. virallinen ottelu näiden kahden joukkueen välillä sitten vuoden 2013, kymmenes kerta viimeisen neljän vuoden aikana, jokaisella viimeisellä viidellä kaudella ja kuudella viimeisestä seitsemästä kaudesta
Edellinen ottelu oli vain kaksi kuukautta sitten, 10. joulukuuta, jolloin City voitti Madridin 2-1 Bernabéulla liigavaiheessa. Viime vuonna Madrid kuitenkin voitti Cityn kahdesti peräkkäin pudotuspelivaiheessa, 2-3 Etihadissa ja 3-1 Bernabéulla.
15 virallisessa ottelussaan Real Madrid on voittanut 5 kertaa, City on voittanut 5 kertaa ja tasapelejä on ollut 5.
Maaleissa ne melkein tasapisteissä: Man City on maalannut 26 kertaa Madridille, kun taas Madrid on tehnyt Man Citylle 25 kertaa.
Emilio Butragueño, johtaja institutionaalisten suhteiden, sanoi Movistar, että "me tunnemme toisemme hyvin, heillä on iso joukkue, iso rosteri, uskon fanit nauttivat paljon, ne ovat otteluita kaksi joukkuetta, jotka haluavat hallita, paljon maaleja, yksi parhaista otteluista voit katsella maailmanlaajuisesti".
Ensimmäinen osaottelu pelataan Bernabéussa 10.-11. maaliskuuta ja toinen osaottelu Eithadissa 17.-18. maaliskuuta, ajankohdat ilmoitetaan vielä. Kenen uskot voittavan tällä kertaa?
<bild></bild>