Cristiano Ronaldo lähtee Saudi-Arabiasta Madridiin, kun Iranin lennokit iskivät Yhdysvaltain suurlähetystöön Riadissa

Toisin kuin jalkapallo Qatarissa, Saudi-Arabian ammattilaisliiga ei ole pysähtynyt, mutta jännitys nousee, kun Iran ottaa myös Riadin kohteeksi.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2026-03-03

Lähi-idän konflikti on aiheuttanut suurten urheilukilpailujen pysähtymisen Qatarin kaltaisissa maissa . Saudi-Arabia ei ole keskeyttänyt jalkapallokilpailujaan ainakaan vielä, mutta on kerrottu (löytyi Flightradar24 :stä ), että Cristiano Ronaldo teki päätöksen lähteä maasta ja lähti maanantai-iltana yksityiskoneellaan Madridiin.

Pian hänen matkansa jälkeen Saudi-Arabian pääkaupunkiin Riadiin osui tiistaiaamuna Iranin lennokkeja, jotka tähdäsivät Yhdysvaltain suurlähetystöä. Kuolonuhreja tai loukkaantuneita ei raportoitu, mutta konflikti ei näytä loppuvan, ja Saudi-Arabia ja sen amerikkalaiset sotilastukikohdat voivat joutua uusien Iranin iskujen kohteeksi.

Vaikka Saudi-Arabian ammattilaisliigaa ei ole lykätty, AFC-kilpailuja on lykätty, mukaan lukien AFC Champions League Two eli AFC Cup, jossa Cristiano Ronaldon Al-Nassrin oli määrä pelata tällä viikolla. Al-Nassr, Saudi-Arabian ammattilaisliigan tämänhetkinen johtaja, pelaa seuraavan ottelunsa lauantaina, mutta tällä hetkellä Ronaldo on Madridissa, oletettavasti viemässä perhettään jonnekin turvallisempaan paikkaan.

Voit olla kiinnostunut: Cristiano Ronaldo ostaa 25 prosentin osuuden UD Almeríasta, joka on Andalusian kakkosliigan seura

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin