Activision iskee takaisin, kun tutkimus väittää Call of Duty -pelaajien olevan pelien suurimpia huijareita

Julkaisija kiistää väitteen, jonka mukaan huijaamiseen liittyvät haut johtavat siihen, että huijareita on enemmän.
Kirjoittaja: Alex Hopley
Julkaistu 2026-03-04

Olivatpa he sitten oikeasti huijareita tai eivät, olemme kaikki epäilleet vastustajan moninpelissä huijaavan jossain vaiheessa. Counter-Strike, League of Legends, Rocket League, Marvel Rivals, Call of Duty, niissä kaikissa on satunnaisia pilaajia, jotka pilaavat muiden reilun pelin, mutta tuore tutkimus osoitti Activisionin räiskintäpelisarjan olevan kärjessä huijareiden suhteen.

Surfsharkin tekemässä tutkimuksessa todettiin, että Call of Duty -peleissä tehtiin keskimäärin 66 huijaamiseen liittyvää hakua 1000 pelaajaa kohden. Näihin hakuihin liittyi enemmän huijareita, joten Call of Dutyn väitetään olevan suurempi osa huijareista.

Tämä, kuten Activision huomautti, ei täysin täsmää. "Huijaaminen on koko pelialaa koskeva ongelma ja haaste, johon vastaamme ympäri vuorokauden. Mutta tämä tutkimus ei koske huijaamista, vaan etsintää, eikä se sisällä mitään todellista huijaustietoa tai panosta peleistä, joihin se viittaa", Activisionin tiedottaja sanoi lausunnossaan (Insider Gamingin kautta).

"Pelaajakokemuksen suojaaminen edellyttää tarkkoja tietoja, jatkuvaa täytäntöönpanoa ja sitä, että pelaajat ilmoittavat edelleen epäilyttävästä käytöksestä". Sensaatiomaiset otsikot eivät korjaa ongelmaa. Johdonmukainen toiminta ratkaisee. Olemme sitoutuneet siihen", lausunto jatkuu.

Koska Call of Duty on johtava pelisarja, jolla on miljoonia pelaajia, potentiaalisten huijareiden joukko on luultavasti suurempi kuin monissa muissa peleissä. Huijaaminen moninpeleissä on kuitenkin ongelma, johon koko peliteollisuus puuttuu, eikä vain yksi pelisarja tai peli.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin