Marathon on saanut ikäluokituksen PlayStation 4:lle ja Xbox Onelle

Koska näitä formaatteja ei ole vahvistettu, on vaikea sanoa, onko kyseessä virhe vai ei, mutta jos se on totta, myös Switch 2 -versio voisi olla mahdollinen.
Kirjoittaja: Jonas Mäki
Julkaistu 2026-03-05

Tänään julkaistaan Marathon, joka on tulossa PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series S/X:lle. Mutta nyt tarkkasilmäiset Resetera-käyttäjät huomauttavat, että se saattaa olla tulossa useammalle alustalle, emmekä puhu Switch 2:sta.

ESRB-sivusto ( amerikkalainen vastine PEGI:lle) paljastaa, että peli on "rated T for Teen by the ESRB with Animated Blood, Language, and Violence" alustoille "Windows PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series". Toisin sanoen kuulostaa siltä, että se voisi olla tulossa myös viimeisen sukupolven konsoleille.

Tätä kirjoitettaessa tämä on vielä sivustolla, joten emme tiedä, onko kyseessä virhe vai onko Marathon todella tulossa vanhemmille konsoleille. Kyseessä ei kuitenkaan ole mikään teknisesti ylivertainen peli, ja Bungien edellinen nimike Destiny 2 on saatavilla vanhemmille konsoleille, joten se ei ole täysin kohtuutonta.

Kiinnostaisiko sinua Marathon, jos se julkaistaisiin PlayStation 4:lle tai Xbox Onelle?

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin