Kiinalainen EV-valmistaja pilkkaa VW:n kantaman pidentäjän virstanpylvästä

On harvinaista nähdä suurten valmistajien pilkkaavan avoimesti toistensa saavutuksia.
Kirjoittaja: Magnus Groth-Andersen
Julkaistu 2026-03-09

Yleensä on harvinaista nähdä kilpailevien autonvalmistajien pilkkaavan avoimesti toistensa saavutuksia, mutta nyt näin on varmasti tapahtunut.
Juuri ennen viikonloppua Volkswagen juhli tiettyä virstanpylvästä kiinalaisen SAIC-yhteistyönsä kautta, kun se ilmoitti niin sanotun "range extenderin" ensimmäisestä tuotantokappaleesta. Tämä teknologia, joka esitellään pian kiinalaisessa ID.9-mallissa, käyttää muuttuvan geometrian turboahtimen avulla ilmavirran säätöä ja tehon tuottamisen tehokkuuden parantamista sekä muita aloitteita tuotannon ja käynnissä olevien päästöjen vähentämiseksi.

Volkswagen juhlisti tätä valokuvalla kaikista tuotantoon osallistuneista insinööreistä, mutta kiinalaisen kilpailijan Li Auton sosiaalisen median johtaja Weibossa (Car News China -lehden kautta) pilkkasi tätä avoimesti ja kirjoitti seuraavaa:

"Onnittelut Volkswagenille siitä, että se on onnistunut tuottamaan massatuotantona teknologiaa, joka on vanhentunutta, erittäin ympäristöhaitallista ja jolla ei ollut juurikaan kehityspotentiaalia vain kuudessa vuodessa!"

Volkswagenia on kritisoitu siitä, että se ei ole ottanut tarpeeksi päättäväisiä askeleita sähköautoteknologian edelleen kehittämiseksi, mutta näin suora kommentti herätti silti kulmakarvoja viikonloppuna.

Mitä mieltä olet tällaisesta kielenkäytöstä automaailmassa?

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin