Formula 1 -kuljettaja Max Verstappen osallistuu tämänvuotiseen Nürburgringin 24 tunnin kisaan 14.-17. toukokuuta Winward Racing -tiimin Mercedeksen ratissa. Kestävyyskilpailu ajetaan Nürburgrinin Nordschleifen radalla, 25 kilometrin pituisella radalla, joka sijaitsee nykyisen Formula 1 -radan ja Nordschleifen silmukan välissä, joka on yksi haastavimmista radoista, jota Jackie Stewart kutsuu "vihreäksi helvetiksi". Itse asiassa Niki Laudan onnettomuus vuonna 1976 merkitsi Nordschleifen radan käytön loppumista Formula 1:ssä, ja sitä on sittemmin käytetty kestävyyskilpailuihin.
"Nürburgring on erityinen paikka. Sen kaltaista rataa ei ole olemassa. 24h Nurburgring on kisa, joka on ollut bucket-listallani jo pitkään, joten olen todella innoissani, että voimme toteuttaa sen nyt", sanoi Verstappen, joka vuorottelee Formula 1:n (johon hän on yhä tyytymättömämpi uusien sääntöjen takia ) ja endurance-kilpailujen välillä.
Hollantilaiskuljettaja osallistuu myös NLS2-kisaan, joka on Nürburgringin Nordschleifellä ajettava neljän tunnin kilpailu, jossa hän valmistautuu 24 tunnin kisaan. NLS2:n päivämäärä siirrettiin viikolla 21. maaliskuuta Mercedeksen pyynnöstä, jotta Verstappen voisi osallistua, sillä se olisi ollut ristiriidassa F1:n Japanin Grand Prix -kisan kanssa.