Ukrainan presidentti Volodymyr Zelensky kertoo, että Kiova on saanut 11 pyyntöä Iranin lähialueiden maista sekä Euroopan valtioista ja Yhdysvalloista, jotka pyytävät apua Iranin valmistamien lennokkien torjumiseksi.
Pyynnöt sisältävät lennokkien sieppauslaitteita, elektronisen sodankäynnin järjestelmiä ja koulutusta Shahedin lennokkeja vastaan puolustautumiseen, joiden torjumisesta Ukrainalla on runsaasti kokemusta Venäjän vuosien hyökkäysten jälkeen. Zelensky sanoi, että asiasta on keskusteltu korkeiden sotilas- ja hallituksen virkamiesten kanssa.
Ukrainan johtajan mukaan jotkut pyynnöt ovat jo johtaneet konkreettisiin päätöksiin ja tukeen, kun maat odottavat Kiovan taistelukentän asiantuntemusta drone-sodankäynnin käsittelyssä.
Kuten hän toteaa sosiaalisessa mediassa:
Tällä hetkellä on 11 pyyntöä Iranin naapurimaista, Euroopan valtioista ja Yhdysvalloista. Ukrainan kokemus ihmishenkien suojelusta, asiaankuuluvista sieppauslaitteista, elektronisen sodankäynnin järjestelmistä ja koulutuksesta kiinnostaa selvästi. Ukraina on valmis vastaamaan myönteisesti niiden pyyntöihin, jotka auttavat meitä suojelemaan ukrainalaisten henkeä ja Ukrainan itsenäisyyttä. Joihinkin pyyntöihin on jo vastattu konkreettisilla päätöksillä ja erityisellä tuella.