Näyttää siltä, että yhtye palaa yhteen viimeistä kertaa seikkailemaan Keski-Maan kumpuilevien kukkuloiden ja kohoavien vuorten halki. Etenkin Elijah Wood tuntuu panostavan paluuseen, ja nyt kun hän sanoo Sir Ian McKellenin päästäneen "kissan ulos pussista" mahdollisen osallistumisensa suhteen, hän puhuu hieman avoimemmin Lord of the Rings: The Hunt for Gollumista.
The Timesin kanssa keskustellessaan Wood virnisti , kun häneltä kysyttiin, palaisiko hän maailmankuulun hobitin rooliin. "Sitä ei ole virallisesti ilmoitettu, mutta viime elokuussa pidetyssä kongressissa Ian tavallaan paljasti sen", hän sanoi. <em>"Joten siihen on hyvä mahdollisuus. En voi sanoa virallisesti mitään ennen kuin se on julkistettu, mutta sanon, että olen innoissani mahdollisuudesta toiseen elokuvaan. On aina hieman hermoja raastavaa, kun puhutaan uusista elokuvista Keski-Maan kaltaiselle maailmalle. Kaikki suojelevat hieman ja toivovat, että se säilyttää eheytensä, mutta tämä tarina on hauska ja jännittävä. On aito tunne siitä, että bändi saadaan takaisin yhteen."
Sekä McKellen että Orlando Bloom sanoivat, etteivät halua kenenkään muun näyttelevän heidän Sormusten herrasta tuttuja hahmojaan, Wood yhtyi tunteisiin. "En todellakaan haluaisi kenenkään muun näyttelevän Frodoa niin kauan kuin olen elossa ja kykenevä. Ja voin myös tunnistaa, miten hauskaa siitä tulee - kun olet elokuvateatterissa ja näet hatun kääntyvän ja se on Gandalf. Koska olen myös fani, ja olen innoissani nähdäkseni, miten se kaikki saadaan kasaan."
Lord of the Rings: The Hunt for Gollum odotetaan ilmestyvän loppuvuodesta 2027.