Antonio Costa sanoi tiistaina, että Venäjä on tällä hetkellä ainoa maa, joka hyötyy Lähi-idän sodasta, ja varoitti, että konflikti vahvistaa Moskovan asemaa ja vie huomion Ukrainan sodasta.
Costa sanoi Brysselissä EU:n suurlähettiläille puhuessaan, että energian hinnannousu antaa Venäjälle lisävaroja Ukrainan vastaisen sotansa rahoittamiseen. Hän totesi myös, että sotilaallisia voimavaroja, jotka muuten voisivat tukea Kiovaa, siirretään pois Lähi-idän konfliktin noustessa keskeiseen asemaan.
Costa kehotti kaikkia alueen osapuolia välttämään kiihtymistä ja palaamaan neuvotteluihin. Hän varoitti, että jatkuvat taistelut uhkaavat Lähi-idän lisäksi myös Eurooppaa ja laajempaa kansainvälistä järjestystä.
Kuten Costa totesi ( Reutersin välityksellä ):
Costa: "Toistaiseksi tässä sodassa on vain yksi voittaja - Venäjä. Se saa uusia resursseja rahoittaakseen sotansa Ukrainaa vastaan energian hintojen noustessa. Se hyötyy sotilaallisten voimavarojen ohjautumisesta, jotka muuten olisi voitu lähettää Ukrainan tukemiseen. Ja se hyötyy siitä, että Ukrainan rintama jää vähemmälle huomiolle, kun Lähi-idän konflikti nousee keskiöön. Vapautta ja ihmisoikeuksia ei voida saavuttaa pommeilla. Vain kansainvälinen laki puolustaa niitä. Meidän on vältettävä kiihtymistä entisestään. Tällainen tie uhkaa Lähi-itää, Eurooppaa ja muita maita.