Kreml on syyttänyt Britanniaa osallisuudesta Ukrainan ohjusiskuun venäläiseen Brjanskin kaupunkiin väittäen hyökkäyksessä käytettiin Britannian toimittamia Storm Shadow -ohjuksia. Venäjän viranomaisten mukaan iskussa kuoli kuusi siviiliä ja kymmeniä haavoittui, kun taas Ukrainan mukaan kohde oli tärkeä ohjusten komponenttitehdas.
Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov sanoi, että ohjuksia ei olisi voitu laukaista ilman brittiasiantuntijoiden osallistumista, ja varoitti, että Moskova ottaa Britannian väitetyn roolin "huomioon" Venäjä on toistuvasti väittänyt, että Ukraina luottaa länsimaiseen tiedusteluun ja tekniseen tukeen pitkän kantaman iskujen toteuttamisessa.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelensky sanoi, että hyökkäys kohdistui tärkeään sotilaslaitokseen, joka valmistaa elektroniikkaa venäläisiin ohjuksiin. Moskova kuitenkin syytti Kiovaa siviileihin kohdistuneista iskuista ja kutsui YK:ta arvioimaan tapausta. Alla voit katsoa hyökkäystä, joka tapahtui vain muutama tunti sitten.
<social>https://www.youtube.com/watch?v=cVENRPCINPc</social>