Onko seuraava Xbox enemmän PC vai konsoli? Tämä kysymys on hallinnut pelaajien kommenttiosastoja ja sosiaalista mediaa viimeisen viikon ajan, mutta eilen aloimme nähdä vastauksen. Kuten raportoimme keskiviikkoiltana, saimme GDC:ltä tulvan tietoa Xbox Helixistä, mukaan lukien tietoa suorituskyvystä, uusista laitteisto-ominaisuuksista, taaksepäin yhteensopivuudesta ja paljastuksen, että Xbox Helixin kehityspaketteja aletaan toimittaa vuonna 2027.
Mutta miten kehittää pelejä laitteelle parhaiten? No, Microsoftilla oli siihenkin vastaus, kuten The Verge -toimittaja Tom Warren totesi Blueskyssä. Microsoftin esityksessä olleessa kyltissä luki:
"Rakenna Xbox PC:lle. Yhtenäinen GDK:mme rakentaa pelejä varten Windows PC:lle, Windows-pelikämmenlaitteille ja seuraavan sukupolven konsoleille."
Lyhyesti sanottuna tulevat Xbox-pelit kehitetään PC-työkaluilla. Tämä näyttää vahvistavan epäilyksemme siitä, että Xbox Helix on hybridikonsoli, jossa on (toivottavasti) molempien maailmojen parhaat puolet.
<social>https://bsky.app/profile/tomwarren.co.uk/post/3mgse64gwbs2b</social>