New Yorkin yleinen syyttäjä päätti nostaa kanteen Steam-alustan omistavaa Valvea vastaan, koska se piti Counter-Strike 2:ssa, Team Fortress 2:ssa ja Dota 2:ssa käytettyjä loot boxeja laittomina ja lapsille haitallisina. Tämä tapaus on luultavasti viisi tai jopa kymmenen vuotta liian myöhäinen hyppäämään ihmisten loot boxeja kohtaan tuntemaan vihaan.
Valve antoi eilen illalla vastauksen. Hieman harvinaisena tapauksena Steamin omistaja päätti laatia asiasta julkisen lausunnon, joka julkaistiin Steamin verkkosivuston kautta . "Puhumme harvoin oikeudenkäynneistä, mutta meistä tuntui, että meidän pitäisi selittää tilanne teille", Valve selitti avauskappaleessaan.
"Kerroimme NYAG:n kanssa, että tämäntyyppisiä laatikoita peleissämme käytetään laajalti, ei vain videopeleissä vaan myös konkreettisessa maailmassa, jossa sukupolvet ovat kasvaneet avaamalla baseball-korttipakkauksia ja sokkopakkauksia ja pusseja ja sitten kauppaamalla ja myymällä saamiaan esineitä. Fyysisellä puolella suosittuja tällä tavoin käytettyjä tuotteita ovat esimerkiksi baseball-kortit, Pokemon, Magic the Gathering ja Labubu. Peliavaruudessa laatikoidemme kaltaiset digitaaliset pakkaukset ovat peräisin vuodelta 2004, ja ne ovat laajalti käytössä", Valve jatkoi. "Pelaajien ei tarvitse avata mysteerilaatikoita pelatakseen Valven pelejä. Itse asiassa useimmat eivät avaa laatikoita lainkaan ja pelaavat vain pelejä - koska laatikoissa olevat esineet ovat puhtaasti kosmeettisia, pelaajalle ei ole haittaa siitä, ettei hän käytä rahaa."
Valve jatkoi selventämällä joitakin NYAG:n toimiston järjestelmiinsä ehdottamia muutoksia. Nimittäin jos New York voittaisi tapauksen ja pystyisi muuttamaan Valvea toiveidensa mukaisesti, näyttäisi siltä, että Steam Community Market voitaisiin sulkea, ja lisäksi voitaisiin antaa enemmän käyttäjätietoja, kuten jos Steam-käyttäjällä on VPN. Valve kuitenkin toteaa, että sen käsissä ei ole tehdä päätöstä tapauksesta nyt, sillä se menee pian oikeuteen.