Kiista FIFA :n vuoden 2026 MM -kisojen korkeista hinnoista on saavuttanut Yhdysvaltojen kongressin. 68 lainsäätäjää, kaikki edustajainhuoneen demokraatteja, pyysivät kirjeessä FIFA:a harkitsemaan uudelleen dynaamista hinnoittelupolitiikkaa, jossa hinnat nousevat tai laskevat - ja toisinaan jopa erittäin korkeiksi - sen mukaan, kuinka paljon Yhdysvalloissa, Meksikossa ja Kanadassa kesä-heinäkuussa 2026 pelattavien jalkapallo-otteluiden kysyntä kasvaa.
"MM-kisalippujen erittäin suuri kysyntä ei saisi antaa vihreää valoa hinnoittelulle niiden ihmisten kustannuksella, jotka tekevät MM-kisoista maailman katsotuimman urheilutapahtuman", sanottiin kirjeessä, jonka järjestäjänä toimi kalifornialainen edustaja Sydney Kamlager-Dove. "Dynaamisen hinnoittelun seuraukset tekevät vuoden 2026 MM-kisoista tähän mennessä taloudellisesti syrjäytyneimmät ja vaikeimmin saavutettavat".
The Athleticin kanssa puhuessaan Kamlager-Dove sanoi, että "kaikki ovat raivoissaan": "Fanit, joiden kanssa olen puhunut, ovat raivoissaan. Paikalliset myyjät, ravintolat ja paikalliset yrittäjät, joiden kanssa olen puhunut, ovat ärtyneitä. Ja kaupunginjohtajat ovat pyytäneet apua, jotta he voisivat ottaa yhteyttä FIFAan".
World Cup käyttöön hyvin rajoitettu määrä 60 dollaria lippuja, lippuja ylänurkissa stadionin, mutta lainsäätäjät pyysi FIFA jakaa uudelleen jakamattomia bändejä lippuja edullisempaan hintaan.