Venäjä tienannut 6 miljardia euroa fossiilisten polttoaineiden viennistä Iranin sodan alkamisen jälkeen

Energian hintojen nousu kasvattaa Kremlin tuloja, arvion mukaan.
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2026-03-12

Venäjä on ansainnut noin 6 miljardia euroa fossiilisten polttoaineiden viennistä Iranin kanssa käytävän sodan alkamisen jälkeen, ilmenee Centre for Research on Energy and Clean Airin (CREA) tiedoista .

Lukujen mukaan Venäjä sai maaliskuussa 672 miljoonaa euroa lisää tuloja, kun öljyn, kaasun ja hiilen maailmanmarkkinahinnat nousivat noin 14 prosenttia helmikuuhun verrattuna. Suurin osa lisäyksestä, noin 625 miljoonaa euroa, tuli korkeammista öljytuloista, kun energiamarkkinat reagoivat konfliktin aiheuttamiin häiriöihin.

Piikki tuli samaan aikaan, kun Kansainvälinen energiajärjestö varoitti, että sota on aiheuttanut historian suurimman öljyntoimituskatkoksen. Fossiilisista polttoaineista saatavien tulojen kasvu on erityisen merkittävää Moskovalle, sillä energiavienti on edelleen tärkeä rahoituslähde hallituksen menoille ja sotilasoperaatioille.

Aiheeseen liittyviä raportteja löydät näistä:


Lähi-idän sota aiheuttaa historian suurimman öljyntoimituskatkoksen.
Jopa 3,2 miljoonaa ihmistä joutuu siirtymään Iranin sisällä sodan vuoksi.
Iranin sota maksoi Yhdysvalloille yli 11 miljardia dollaria kuuden ensimmäisen päivän aikana.

Venäjän öljy (käsite)

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin