Uuden väitöskirjan mukaan sairaaloiden lääkkeiden jakeluprosessien automatisointi voi parantaa merkittävästi potilasturvallisuutta ja virtaviivaistaa työnkulkuja. Mutta kuten mikä tahansa uusi teknologia, nämäkin asiat vaativat huolellista käyttöönottoa, toteaa tutkija Hanne Ahtiainen, josta STT uutisoi.
Lääkitysvirheet ovat yksi yleisimmistä potilasturvallisuusriskeistä sairaaloissa, ja ne voivat aiheuttaa sekä haittaa potilaille että taloudellisia lisäkustannuksia hoitoyksiköille. Siksi lääkkeiden jakelun automatisointi vähentää lääkitysvirheitä ja tukee keskeytymätöntä lääkehoitoprosessia erityisesti paremman viivakoodin lukemisen ansiosta. Tietenkin vastuullisesti toteutettuna. Sairaalat etsivät keinoja tehostaa toimintaa potilasturvallisuudesta tinkimättä, ja automaatio näyttää tarjoavan yhden lupaavan ratkaisun.
Teknologiaan perustuva potilaskohtainen lääkkeiden jakelu lisää jakelun tarkkuutta ja vapauttaa hoitohenkilökunnan työaikaa manuaalisista tehtävistä kliiniseen työhön. Teknologian avulla voidaan myös tehostaa lääkkeiden varastointia ja käytön seurantaa, mikä tukee koko lääkehoitoprosessin läpinäkyvyyttä ja turvallisuutta. Tutkimuksessa lääkityspoikkeamat vähenivät jopa 47 prosenttia.
Tutkimuksessa korostetaan kuitenkin selvästi, että automaatio tuo mukanaan myös uudenlaisia poikkeamia. Siksi uusien teknologioiden käyttöönotto tulisi toteuttaa hallitusti.
"Esimerkiksi älykkäiden lääkekaappien käyttöönotto voi tuoda mukanaan toimintamalleja, jotka altistavat ihmiset uudenlaisille poikkeamille. Älykkäästä lääkekaapista voidaan ottaa lääkkeitä kiireessä, työnkuluista poiketen, esimerkiksi ohittamalla viivakoodin skannaus", Ahtiainen kuvailee.
Hanne Ahtiainen puolustaa väitöskirjaansa 20.3.2026 klo 13.00 Helsingin yliopiston farmasian tiedekunnassa. Väitöskirja on myös sähköisenä julkaisuna luettavissa täällä. Työ on suomenkielinen, mutta Abstract-osio on englanninkielinen.