Medvedev lopettaa Alcarazin voittoputken: "En ole koskaan nähnyt Daniilin pelaavan näin"

Daniil Medvedev kohtaa tänään illalla Jannik Sinnerin voitettuaan Carlos Alcarazin Indian Wellsissä.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2026-03-15

Daniil Medvedev lopetti Carlos Alcarazin täydellisen 2026-alkulohkon 16 peräkkäisen voiton jälkeen. 16 peräkkäisen voiton jälkeen venäläinen kukisti espanjalaisen Indian Wellsin välierässä Medvedevin täydellisessä ottelussa, joka jätti taakseen kiistanalaisen ottelun Jack Draperia vastaan . Suorat sarjat maailmanlistan ykköstä vastaan, 6-3, 7-6(3), jotta finaali Jannik Sinnerin kanssa, tässä sunnuntaina klo 22:00 CET, 21:00 GMT.

Alcaraz myönsi, että Medvedev ansaitsi voiton, ja hän oli yllättynyt siitä, miten aggressiivisesti Medvedev pelasi koko ajan, eikä missannut niin paljon kuin hän odotti. "Mielestäni hän pelasi juuri uskomattoman ottelun. Ottelun alusta loppuun asti hän pelasi epätodellista peliä, täytyy sanoa. En ole rehellisesti sanottuna koskaan nähnyt Daniilin pelaavan näin.

"Hän ansaitsi täysin voiton tänään. Hän ansaitsee täysin sen, että pääsee läpi ja pelaa finaalissa täällä. Voin vain onnitella häntä", maailmanlistan ykkönen sanoi (ATP.comin kautta).

Alcaraz ei ole huolissaan siitä, että ihmiset luulevat, että hänen on voitettava jokainen ottelu.

Alcaraz lisäsi, että tuntee olevansa hieman pettynyt, mutta ei tunne paineita jokaisen ottelun voittamisesta: "En ajattele 'minun täytyy voittaa' tai 'minun täytyy voittaa'. Kyse on vain tavoitteideni tavoittelusta, sen tavoittelusta, mitä olen asettanut ennen jokaista turnausta. Se on ajattelutapani, joten en väsy siitä, että ihmiset ajattelevat, että minun on voitettava jokainen ottelu."

Alcaraz näkee tappiossa myös hyvää, sillä se osoittaa, kuinka hyvin hänen vastustajiensa täytyy pelata voittaakseen hänet: "joten jossain vaiheessa se tulee olemaan minun edukseni jollain tavalla."

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin