Vaikuttaa siltä, että Helinä-keiju on seuraavana Disney-elokuvana vuorossa

Älä kuitenkaan toivo Peter Pania, sillä kyseessä on nimenomaan ikoniselle keijulle omistettu spin-off.
Kirjoittaja: Jonas Mäki
Julkaistu 2026-03-16

Disney rakastaa animaatio- ja tietokoneanimaatioklassikoidensa uusintaversioita, ja kuten hiljattain kerroimme, he työskentelevät parhaillaan kovasti Tangled-elokuvan uusintaversion, Moanan ja Lilo & Stitchin jatko-osan parissa. Tämä ei kuitenkaan ole ainoa projekti, jonka parissa he työskentelevät, ja Deadline kertoo, että heillä on työn alla myös Peter Panin spin-off.

Todennäköisesti kuitenkin ilman Peter Pania, sillä sen sijaan se keskittyy hänen pieneen keijukaisystäväänsä Tinker Belliin. Tämä ei ole läheskään ensimmäinen kerta, kun kuulemme tästä projektista; samasta ideasta kerrottiin kymmenen vuotta sitten, ja Reese Witherspoonia harkittiin aikoinaan nimirooliin. Liz Heldens ja Bridget Carpenter (Friday Night Lights ja Only Murders in the Building) ovat tiettävästi mukana käsikirjoittajina, mutta muuten emme tiedä projektista mitään.

Lilo & Stitch -elokuvan menestyksen jälkeen Disney on ilmeisesti asettanut tähtäimiinsä jälleen live-action-remaken, joten epäilemme, ettei meidän tarvitse odottaa kovin kauan lisätietoja tästä projektista.

Mitä mieltä sinä olet live-action Helinä-keiju-elokuvasta?

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin