Maailmanlaajuiset lentoyhtiöt nostavat lippujen hintoja ja leikkaavat reittejä, kun Iranin kanssa käytyyn sotaan liittyvät polttoainekustannukset nousevat ja häiritsevät ilmailualaa, tuoreimpien tietojen mukaan.
Lentoyhtiöt, kuten Delta Air Lines ja American Airlines, varoittivat satojen miljoonien dollarien lisäkustannuksista, ja pelkästään Delta joutuu maaliskuussa maksamaan 400 miljoonaa dollaria lisää kustannuksia lentopetrolin kallistumisen vuoksi.
Kriisi on jo pakottanut Scandinavian Airlinesin kaltaiset lentoyhtiöt leikkaamaan joitakin lentoja, ja laajalle levinneet ilmatilahäiriöt ja kustannusten nousu vaikuttavat edelleen maailmanlaajuiseen toimintaan. Alan johtajat sanovat, että tilanne voi aiheuttaa suurimman järkytyksen ilmailulle sitten COVID-19-pandemian.