Viime torstaina julkaistiin Death Stranding 2: On the Beach, joka julkaistiin PC:llä oltuaan PlayStation 5:n yksinoikeus noin yhdeksän kuukautta. Näyttää siltä, että peliä odotettiin kovasti, kun otetaan huomioon kaikki sen saamat kehut.
Kotkan silmin Reseteran käyttäjät ovat huomanneet, että peli saavutti julkaisuviikonloppuna SteamDB:n mukaan huikeat 57 682 samanaikaista Steam-pelaajaa, luku, jota alkuperäinen peli ei koskaan päässyt lähellekään. Kuusi vuotta markkinoilla ollessaan sillä on ollut parhaimmillaan 32 515 samanaikaista pelaajaa, kun taas Death Stranding Director's Cutilla on ollut parhaimmillaan 22 080 pelaajaa.
Mielestämme tämä on luonnollisesti ansaittua, ja annoimme pelille erittäin positiivisen arvosanan sen ilmestyessä, ja voit lukea arvostelumme täältä. Jos toivot Xbox Series S/X -versiota, joudut todennäköisesti odottamaan vielä jonkin aikaa, sillä ensimmäinen peli oli PlayStation-konsolin yksinoikeus viisi vuotta ennen kuin se lopulta tuli Xboxille.