Käynnissä oleva siviilioikeudenkäynti San Franciscossa on kääntynyt tappiolliseksi, sillä Elon Musk on todettu vastuulliseksi osakkeenomistajien huijaamisesta. Syytteen mukaan Musk orkestroi osakekurssien laskua, jotta hän voisi asemoida itsensä paremmin vuonna 2022 tapahtuneeseen yrityskauppaan, joka lopulta maksoi hänelle 44 miljardia dollaria.
Menetelmä oli suhteellisen yksinkertainen, sillä Musk yksinkertaisesti väitti muussa sosiaalisessa mediassa, että Twitter ei ollut tarkoituksella ollut rehellinen sen suhteen, kuinka paljon alustalla oli väärennettyjä tilejä, mukaan lukien pelkästään roskapostitusta varten tehtyjä tilejä, ja että viralliset raportit näyttivät aivan liian alhaisia lukuja - tarkoituksena oli vahingoittaa osakkeen arvoa, sillä vähemmän oikeita käyttäjiä tarkoittaa vähemmän arvoa.
Reutersin mukaan osakkeenomistajien asianajaja Francis Bottini väitti , että vahingonkorvaukset olivat 2,5 miljardia dollaria. Bottini huomautti, että maailman rikkaimpana miehenä pelkkä Muskin twiitti saattoi vaikuttaa suoraan markkinoihin, ja väitti, että hänet pitäisi saattaa vastuuseen (Twitterin) sijoittajille aiheuttamastaan vahingosta. Muskin tiimi on jo ilmoittanut valittavansa asiasta.
Muskilla on viime aikoina ollut melko hyvä oikeudenkäyntirekisteri, sillä hän on muun muassa voittanut petosjutun, joka koski Teslan rahoituksen turvaamista vuonna 2023, ja jutun, joka koski hänen omaa palkkaansa juuri viime vuonna. Tämänhetkinen tapaus juontaa juurensa kolmesta erityisestä lausunnosta, jotka koskevat Twitterin joutumista bottien valtaamaksi, joista yksi on jo poistettu, ja kaksi muuta koskevat robottien määrää, joista tunnetuimmassa väitetään, että bottitilien määrä voi olla paljon suurempi kuin 20 prosenttia Twitterin käyttäjistä. Juttu on jatkunut toistaiseksi noin kolme viikkoa.