Norja lisää puolustusmenoja ja tavoittelee 3,5 prosentin osuutta BKT:stä vuoteen 2035 mennessä

Norja on ilmoittanut lisäävänsä puolustusmenoja 115 miljardilla kruunulla (12 miljardia dollaria).
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2026-03-30

Norja on ilmoittanut aikovansa lisätä puolustusmenoja 115 miljardilla kruunulla (12 miljardilla dollarilla) vuoteen 2036 mennessä, jolloin puolustusmenojen kokonaismäärä nousisi 3,5 prosenttiin BKT:sta Naton sitoumusten mukaisesti. Me ... kohdennamme merkittävän lisäyksen pitkän aikavälin suunnitelmaan ja punnitsemme samalla huolellisesti painopisteitä, joita tarvitaan Norjan puolustuskyvyn nopeaan vahvistamiseen", pääministeri Jonas Gahr Stoere on sanonut.

Maa aloittaa suuren hankintaohjelman, johon kuuluu kuusi sukellusvenettä saksalaiselta TKMS:ltä, ainakin viisi fregattia BAE Systemsiltä ja pitkän kantaman raketteja ja tykistöä Hanwha Aerospacelta. Lisäksi lyhyen kantaman ilmapuolustusjärjestelmiä ja lennokkien torjuntajärjestelmiä Ukrainan sodasta saatujen kokemusten perusteella.

Joitakin hankkeita, kuten pitkän kantaman merenkulun lennokkeja ja ballistisen ilmapuolustuksen järjestelmiä, on lykätty, kunnes teknologinen kehitys ja kustannusarviot ovat valmistuneet. Norjan 2 biljoonan dollarin valtion varallisuusrahaston ansiosta maa voi rahoittaa tämän laajennuksen ilman lainanottoa.

Jonas Gahr Stoere

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin