Kingdom Come: Deliverance II -kehittäjä erotettiin ja korvattiin tiettävästi tekoälyllä

Tšekin ja englannin välinen kääntäjä on ilmeisesti menettänyt työpaikkansa, koska yritys on halunnut käyttää tekoälykäännöstä.
Kirjoittaja: Alex Hopley
Julkaistu 2026-03-30

Entinen kehittäjä Warhorse Studiosissa, joka on Kingdom Come: Deliverance, sen DLC:t ja jatko-osat, on irtisanottu ilmeisesti yllättäen, koska yhtiö haluaa kuulemma korvata hänen tehtävänsä tekoälyllä. Max H:ksi itseään kutsuva kehittäjä vahvistettiin Reddit-modien toimesta viralliseksi Warhorse-kehittäjäksi, joka työskenteli yhtiössä noin kolme vuotta.

Redditissä kehittäjä myös kertoi potkuistaan, jotka tulivat tyhjästä ja olivat uskomattoman äkillisiä. Maaliskuun 27. päivä Max H kutsuttiin kokoukseen. Siellä hänelle kerrottiin, että hänet irtisanottaisiin "pyrkimyksenä 'tehdä yrityksestä tehokkaampi' ja 'säästää taloutta'". Hänelle kerrottiin myös, että hänen asemansa tehtäisiin tarpeettomaksi tekoälykäännösten käytön hyväksi.

"Tämä oli minulle valtava järkytys, sillä vaikka keskustelu tekoälyn käyttämisestä kääntämisessä oli noussut usein esiin aiemmin, olin aina ollut voimakkaasti ja äänekkäästi sitä vastaan, mutta en koskaan siinä määrin, että se saattaisi todella maksaa minulle työpaikkani tulevaisuudessa. Se oli tietysti käynyt mielessä monta kertaa, mutta ajattelin naiivisti, että työtäni WHS:ssä arvostetaan tarpeeksi, jotta en olisi välittömässä vaarassa", Max H kirjoitti postauksessaan.

Tämän postauksen tarkoituksena ei ole suunnata vihaa Warhorsea kohtaan, sillä Max H kirjoittaa toivovansa studiolle ja siellä edelleen työskenteleville kaikkea hyvää. Ihmisten ei pitäisi mennä arvostelemaan pommituspelejä tai muuta vastaavaa, ja sen sijaan tämä on tarkoitettu enemmänkin PSA:ksi kertomaan pelaajille, miten tekoäly vaikuttaa jo nyt koko peliteollisuuteen.

"Tunnen itseni uskomattoman petetyksi sen yrityksen johdon toimesta, josta olen oppinut välittämään suuresti viimeisten lähes neljän vuoden aikana, ja sydämeni on särkynyt, etten näe ystäviäni ja kollegoitani toimistolla joka päivä. Haluan teidän tietävän, että tekoälyn kasvava käyttö vaikuttaa suuresti pelialan ihmisiin ja moniin muihin, ja ajattelin, että teidän pitäisi tietää, kuinka paljon yhtiö, joka tekee rakastamianne pelejä, arvostaa työntekijöidensä työtä, ympäristöstä puhumattakaan", Max H kirjoitti.

Warhorse itse ei ole vielä kommentoinut irtisanomisia, mutta mikäli virallinen lausunto tulee, pyrimme päivittämään tätä juttua lisätiedoilla.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin