Bethesda Nintendolle: "Juna meni jo"

Kirjoittaja: Mika Sorvari
Julkaistu 2013-09-03

Bethesda on jo aiemmin lausunut, etteivät he ole tekemässä pelejä Nintendon alustoille. Nyt yhtiön markkinointipomo Pete Hines on todennut, että on jo liian myöhäistä taivutella julkaisijoita Wii U:n nurkkaan.

Hineksen mukaan Nintendo voi syyttää vain itseään siitä, ettei Wii U:lle ole pahemmin saatu ulkopuolisten kehittäjien pelejä. Syyksi hän mainitsee sen, ettei Nintendo ottanut näiltä vastaan palautetta ennen konsolinsa julkaisua.

Sony ja Microsoft eivät aina ole vastailleet kaikkiin Bethesdan kysymyksiin, mutta toisin kuin Nintendo, ne ovat aina ottaneet heidät mukaan kuvioihin jo hyvin varhaisessa vaiheessa, Hines selitti. Näin Bethesdan oma tekniikkapuoli on voinut tarjota palautettaan konsolivalmistajille, ja yhteistyö on poikinut suuria julkaisuita näiden laitteille.

Hineksen mielestä Wii U:n tapauksessa juna on jo mennyt, eikä Nintendo enää voi tehdä mitään julkaisijoiden vakuuttamiseksi.

"Suoraan sanottuna, se ei ole jotain mitä kauheasti enää ajattelen. Valitkaa ne konsolit, joilla on teitä kiinnostavia pelejä. Kenenkään ei olisi koskaan kannattanut ostaa Wii U:ta Bethesda-pelien toivossa, koska se ei ole mitään mitä olisimme koskaan aiemmin tukeneet", Hines tylytti.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin