Näytönohjainvalmistaja Nvidian mukaan konsolit ovat pysyvästi jääneet jälkeen grafiikkapiirien kehityksessä. Syitä on kaksi: raha ja laitteiden koko.
Nvidia käyttää jopa 1,5 miljardia dollaria vuodessa grafiikkapiirien kehitykseen ja myy satoja miljoonia grafiikkapiirejä. Muutamia miljoonia yksiköitä vuodessa myyviin konsoleihin ei kannata satsata yhtä paljon, Nvidian teknologiajohtaja Tony Tamasi perustelee.
Tilanne oli toinen vielä pari sukupolvea sitten. Esimerkiksi Playstation 2 oli ainutlaatuisine ratkaisuineen nopeampi kuin sen aikaiset tietokoneet. Nykyään omien piirien valmistaminen olisi liian kallista. Uudessa sukupolvessa Sony ja Microsoft ostavat prosessorinsa AMD:ltä.
Vaikka konsolit saavat siis PC-rautaa, niihin ei voida asettaa tämän hetken nopeimpia piirejä, koska äärimmäiset tehot eivät sovellu pieneen ja vähävirtaiseen laatikkoon.
Tamasilla voi luonnollisesti olla oma lehmä ojassa Nvidian jäätyä ulos konsolibisneksestä, mutta raakoja teholukuja katsoessa uuden sukupolven konsolit eivät selvästikään ole samalla viivalla uusimpien näytönohjaimien kanssa. Miten selvästi erot näkyvät peleissä, on kuitenkin toinen asia.