Nintendo myi 300 000 Wii U:ta heinä-syyskuussa

Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2013-10-31

Wii U:n kauppa piristyi heinä-syyskuussa 87 prosenttia kevätneljänneksestä, mutta konsolia myytiin maailmanlaajuisesti silti vain 300 000 kappaletta. Puolessa vuodessa Nintendo on pystynyt myymään 460 000 Wii U:ta, mikä ei edelleenkään riitä nostamaan laitekantaa yli neljään miljoonaan yksikköön.

Viime vuoden marraskuussa lanseerattua Wii U:ta on nyt myyty yhteensä 3,91 miljoonaa kappaletta. Nintendo 3DS:ää myytiin sama määrä pelkästään heinä-syyskuun aikana. 3DS:n laitekanta on jo 35 miljoonan yksikön vahvuinen.

Nintendo laski Wii U:n hintaa elokuussa ja teki heinä-syyskuussa 170 miljoonaa euroa tappiota. Yhtiö kuitenkin odottaa maaliskuussa päättyvän tilivuotensa kääntyvän vielä voitolliseksi Pokémon X/Y:n, 2DS:n ja Super Mario 3D Worldin turvin. Wii U:n pelimyynnissä on jo tapahtunut kasvua esimerkiksi Pikmin 3:n ansiosta.

Vuoden alusta Nintendon osakkeen arvo on noussut vajaat kuusi prosenttia, mutta viiden vuoden takaiseen verrattuna arvosta on sulanut yli 64 prosenttia.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin