Myös PS4 skippaa 3D Blu-rayn julkaisussa

Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2013-11-12

Uutisoimme hiljattain, ettei Xbox One tue 3D Blu-ray -elokuvia ilmestyessään tässä kuussa. Nyt on selvinnyt, ettei myöskään Sony aio tukea 3D Blu-raytä Playstation 4:n julkaisussa. Playstation-pomo Shuhei Yoshida vahvisti asian Gamereactorille Twitterin välityksellä.

On kuitenkin mahdollista, että tuki tulee jompaankumpaan tai molempiin konsoleihin myöhemmin tulevaisuudessa, jos ominaisuudelle on tarvetta.

Syynä ominaisuuden sorsimiseen lienee 3D:n nopeasti laantunut kysyntä. Vaikka Sony ajoi 3D:tä sisään ankarasti Playstation 3:lla, eivät 3D-ominaisuudet selvästikään enää ole päällimmäisenä mielessä PS4:llä.

Tosin peleissä sekä Xbox One että PS4 mahdollistavat 3D-kuvan näyttämisen, mutta yksikään pelintekijä ei ole vielä ilmoittanut tekevänsä 3D-pelejä.

Luonnollisesti asia koskettaa vain 3DTV:n hankkineita.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin