Steam-konsoleita ainakin 12 valmistajalta

Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2014-01-06

Valven Steam Machine -hankkeeseen on ilmoittautunut ainakin 12 eri valmistajaa, Engadget tietää kertoa. Mukana on paitsi iBuyPower myös Alienware, Falcon Northwest, CyberPowerPC, Origin PC, Gigabyte, Materiel.net, Webhallen, Alternate, Next, Zotac ja Scan Computers. Yhtiöiden on määrä esitellä Steam-konsoleitaan tällä viikolla Las Vegasissa järjestettävillä CES-messuilla.

Lisää valmistajia saattaa vielä ilmaantua, mutta Valve on sanonut, ettei itse aio valmistaa Steam Machinea. Sen sijaan Valve kehittää SteamOS-käyttöjärjestelmän ja Steam Controller -ohjaimen, joita laitevalmistajat voivat hyödyntää omissa kokoonpanoissaan.

Koska laitteiden ominaisuuksia ei ole määritelty tavallisten konsoleiden tapaan, Steam Machineja on odotettavissa useisiin eri hintaluokkiin ja monissa eri muodoissa.

Kuvassa Valven Steam Machine -prototyyppi.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin