Techradarin saamien tietojen mukaan Sony on valmis esittelemään virtuaalilasit Playstation 4:lle maaliskuun Game Developers Conferencessa. Laseja kehitetään haastajaksi Oculus Riftille, joka on viime vuosina potkinut VR-teknologiaa liikkeelle.
Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun PS4:n virtuaalilasit nousevat pintaan. Aiheesta on liikkunut huhuja aiemminkin. Jotkut odottivat julkistusta jo viime vuoden lopulla, mutta sitä ei kuulunut.
Techradarin lähteen mukaan Sony ei ole pitänyt kiirettä julkistuksen kanssa, koska se on halunnut hioa teknologiaa. Lopputuloksen pitäisi olla vähintäänkin kilpailukykyinen Oculuksen kanssa.
GDC alkaa San Franciscossa 17. maaliskuuta. Jos lasit tulevat tällöin julki, laseja käyttäviä pelejä saatetaan nähdä jo ensi kesän E3-messuilla.