Japanilaiskauppiaat: PS4-pelejä myyty nihkeästi

Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2014-02-26

Playstation 4 julkaistiin kotimaassaan Japanissa viime lauantaina, mutta vaikka konsoli itsessään myytiin monin paikoin loppuun jo viikonlopun kuluessa, julkaisupeleillä ei ole ollut samanlaista kysyntää. Dualshockers uutisoi erään kauppiaan valitelleen, että jopa 70 prosenttia PS4:n ostajista jätti pelin ostamatta. Toisen mukaan vähän yli puolet tyytyi ostamaan pelkän konsolin.

Niistä, jotka olivat kiinnostuneita ostamaan pelejä, suurin osa kääntyi länsimaissa julkaisemattoman Yakuza Ishinin puoleen. Famitsun tilastojen mukaan peliä on myyty 73 000 kappaletta. Seuraavaksi suosituinta Battlefield 4:ää meni alle 27 000 kappaletta. Verrattuna PS4:n 322 000 kappaleen myyntiin, määrät ovat pieniä.

Kauppiaiden mukaan pelien kysyntää verottaa se, että Knack tulee konsolin mukana ilmaiseksi. Lisäksi PS3-peleissä on mahdollista hyödyntää päivitystarjousta. Myös PS4:n julkaisuun ajoitettu Final Fantasy XIV: A Realm Rebornin beta on voinut vaikuttaa asiaan.

Pelimyynnin voi varmasti odottaa piristyvän, kunhan markkinoille tulee uusia hittejä, joita ei vanhoille konsoleille saa.

Knack tarjotaan Japanissa ilmaiseksi konsolin kylkiäisenä.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin