World of Darkness peruttiin

Kirjoittaja: Mika Sorvari
Julkaistu 2014-04-15

Eve Onlinesta parhaiten tunnettu CCP Games on ilmoittanut sen, mitä onkin jo ehditty uumoilla: World of Darkness -massiivimoninpeli on nyt virallisesti peruttu.

Peli julkistettiin alunperin jo vuonna 2006, ja sillä on ollut kivikkoinen kehityshistoria. Peruminen maksaa CCP Gamesin studiolle Georgiassa 56 työpaikkaa.

CCP:n toimitusjohtaja Hilmar Veigar Pétursson kertoi, että perumispäätös oli yksi vaikeimpia, mitä hän on koskaan tehnyt. Hän on aina rakastanut ideaa avoimen maailman pelistä World of Darknessin universumissa, ja hän on vuosien aikana saanut seurata tiimin intohimoista työntekoa. Tulokset eivät kuitenkaan yltäneet kunnianhimoisten suunnitelmien tasolle.

Pétursson pahoittelee tapahtunutta sekä työntekijöille että pelaajille, ja toivoo voivansa vielä jonakin päivänä korvaavansa tapahtuneen näille.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin