Naughty Dog vahvistui Assassin's Creed -animaattorilla

Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2014-05-06

Naughty Dogilta on lähtenyt viime aikoina useita merkittäviä työntekijöitä, mutta on Sonyn kruununjalokivi palkannut uuttakin väkeä. Halo 4:n hienot valaistukset ohjelmoinut Corrinne Yu pestattiin grafiikkakoodaajaksi loppuvuodesta, ja nyt tiimiin on hankittu vahvistukseksi Jonathan Cooper, joka toimi Assassin's Creed III:n pääanimaattorina.

Ennen Ubisoft-stinttiään Cooper pisti liikettä Biowaren peleihin kuten Jade Empireen ja Mass Effectiin, joten herralta löytyy pitkälti kokemusta toiminnallisten, tarinavetoisten pelien animoinnista, mitä Naughty Dog varmasti vaatii.

Studio kehittää parhaillaan neljättä osaa palkittuun Uncharted-seikkailusarjaansa. Peli on tulossa Playstation 4:lle, mutta paljon muuta siitä ei ole vielä paljastettu.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin