1C Game Studios on ilmoittanut IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingradin ilmestyvän syyskuussa. Peli on seuraava osa arvostetussa historiallisten lentosimujen sarjassa ja vie virtuaali-ilmailijat Stalingradin taisteluun.
Early Access -ohjelmansa ansiosta peli on ollut ennakkotilaajien hypisteltävissä jo joitakin kuukausia, mutta nyt kehityksessä on päästy beta-asteelle, mikä tarkoittaa, että sisältö on pääpiirteissään paikallaan ja edessä on enää sen hiomista. Beta jatkuu läpi kesän.
Kesän kuluessa 1C Game Studios aikoo myös tuoda pelin ennakkotilattavaksi Steamiin. Hinta on sama kuin yhtiön omilla sivuilla.
Valmistuessaan Battle of Stalingradin pitäisi olla tarkin koskaan tehty lentosimulaattori. Täytyy vain toivoa, että toimivuus on paremmin kohdallaan IL-2 Sturmovik: Cliffs of Doverissa, joka lopulta hukkui bugeihinsa.