Amerikkalainen NPD, joka seuraa alueensa pelimyyntejä, kertoo että jo pelkästään Yhdysvalloissa asuu 34 miljoonaa ns. ydinpelaajaa.
Ydinpelaajaksi määritellään henkilö, joka pelaa keskimäärin 22 tuntia viikossa ja ainakin viisi tuntia (tiettyjä peligenrejä) PC:llä, Macilla tai Microsoftin tai Sonyn konsoleilla. Nintendo-harrastajat eivät siis määritelmällisesti voi olla ydinpelaajia.
Analyytikko Liam Callahanin mukaan ydinpelaajat ovat alan todellinen sydänveri, koska he käyttävät valtaisia määriä aikaa valitsemaansa harrastukseen. Uusi konsolisukupolvi on lähtenyt Callahanin mielestä varsin hyvin käyntiin, ja hän odottaa peliaikojen vain nousevan, kun useammat ydinpelaajat pääsevät käsiksi uuteen laitesukupolveen.
Ydinpelaajat ovat omalla tavallaan konservatiivisia, koska näistä kolme neljäsosaa suosii vielä fyysisiä levyjulkaisuja. Tämä on toki ymmärrettävää, koska kyllähän tosifani haluaa korean laatikon hyllynsä reunalle. Kiinnostus latauspelejä kohtaan on kuitenkin kasvussa myös ydinpelaajien joukossa.
Kuinkas Gamereactorin lukijat? Onko yleisössä "ydinpelaajia"?