Ubisoft selitti Watch Dogsin nykimistä PC:llä

Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2014-06-01

Hiljattain julkaistu Watch Dogs ei ole kaikkein helpoin peli pyörittää PC:llä. Tehokkaillakin koneilla on vaikeuksia yltää tasaiseen ruudunpäivitystahtiin parhailla asetuksilla. Pelin tekninen johtaja Sebastien Viard on nyt tarjonnut selityksen suorituskykyongelmiin.

Viardin mukaan PC-version haasteena on konsoleilla käytettävän yhtenäisen muistiarkkitehtuurin puute. Uuden sukupolven konsoleilla peli rohmuaa yli kolme gigatavua muistia grafiikoihin, ja kaiken tämän mahduttaminen PC:n näyttömuistiin on useimmilla näytönohjaimilla mahdotonta. Suorituskyky hidastuu tuntuvasti, jos peli joutuu käyttämään tietokoneen keskusmuistia grafiikoiden lataamiseen.

Viard kehottaa hidastelusta kärsiviä pelaajia laskemaan tekstuurien tasoa, anti-aliasointia tai resoluutiota, koska nämä kuluttavat eniten näyttömuistia.

Konsoleillakaan ei ole kaikkein korkeimmat asetukset käytössä. Watch Dogs on harvoja Playstation 4 -pelejä, jotka eivät yllä 1080p:n natiiviresoluutioon edes 30 kuvan ruudunpäivityksellä.

GR:n testikoneella (Core i5 3,3 GHz, 8 Gt RAM, Geforce GTX 770 2 Gt) paras tasapaino näyttävyyden ja suorituskyvyn välillä saavutettiin pudottamalla tekstuurien taso ultrasta high'hin. Sulavuudessa esiintyy silti asetuksista riippumatta hetkittäistä vaihtelua - etenkin ajaessa -, jota konsoliversioissa ei ole.

Viard sanoo Ubisoft edelleen jatkavan PC-version hienosäätämistä, joten suorituskykyyn on mahdollisesti luvassa parannuksia päivitysten kautta.

Kuvakaappaus PC:ltä (1080p, ultra, high-tekstuurit).

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin