Myös Far Cry 4:stä leikattiin naispuoliset pelaajahahmot

Kirjoittaja: Mika Sorvari
Julkaistu 2014-06-12

Ubisoft on ainakin johdonmukainen uudessa linjassaan. Far Cry 4:n luova johtaja Alex Hutchinson on vahvistanut, että myöskään tässä pelissä ei naispuolisia co-op-hahmoja nähdä.

Hutchinsonia se masentaa, koska he olivat aivan tämän ominaisuuden äärellä, mutta tuotannon realiteetit iskivät taas. Heillä ei ole naisversiota hahmosta, eikä tämän animaatioista, ja miehen runkoon rakennettu malli olisi ollut yksinkertaisesti outo.

Assassin's Creed: Unityn ja Far Cry 4:n kehitystiimit ovat erillisiä, mutta niitä näyttävät vaivaavan kummasti samat ongelmat, ainakin tässä asiassa.

Onko Ubisoftilla varaa jättää puolet potentiaalisesta pelaajakunnasta ilman omaa edustustaan ykköspeleissään, vai olisiko nyt kenties aika tarkastaa "tuotannon realiteetteja"?

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin