Peliturnausten sääntöjä muutetaan kritiikin johdosta

Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2014-07-03

E-urheilun kattojärjestö IeSF on pitänyt kohun saattelemana hätäkokouksen ja ilmoittanut muuttavansa ristiriitaisia sääntöjään, jotka erottelivat miehet ja naiset omiin sarjoihinsa. Uudet säännöt muistuttavat enemmän shakkia kuin yleisurheilua: Mukana on edelleen kaksi sarjaa, mutta joka pelissä on nyt kaikille avoin sarja. Lisäksi Starcraft II:ssa ja Tekkenissä on naisille oma sarjansa.

Erillisten naisten sarjojen tarpeellisuutta voi edelleen pohtia, mutta IeSF:n mukaan niillä halutaan turvata voittomahdollisuudet naisille peleissä, joissa naisharrastajia on suhteellisen vähän miehiin verrattuna.

Uudet säännöt näyttävät tältä:

Kaikille avoimet
- Dota 2: Joukkue, jossa 5 miestä, 5 naista tai sekatiimi.
- Starcraft II: Heart of the Swarm: Sukupuolineutraali.
- Ultra Street Fighter IV: Sukupuolineutraali.
- Hearthstone: Heroes of Warcraft: Sukupuolineutraali.
- Tekken Tag Tournament 2: Sukupuolineutraali.

Vain naisille avoimet
- Starcraft II: Heart of the Swarm: Erillinen naisten turnaus.
- Tekken Tag Tournament 2: Erillinen naisten turnaus.

Sukupuolierottelu nousi eilen kansainväliseksi kohuksi, kun suomalaisen Assembly-tapahtuman turnaussäännöistä havaittiin IeSF:n sanelema kohta, joka esti naisten osallistumisen korttipeli Hearthstonen MM-karsintaan. Miehiä taas ei olisi päästetty Tekkeniin.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin