Vaikka japanilaisilla on tunnetusti leppoisa asenne siihen, mitä yleisölle sopii näyttää, julkaistaan Shinji Mikamin The Evil Within saarivaltiossa sensuroituna versiona. Juttu ei kuitenkaan ole aivan näin yksioikoinen.
Varsin hurmeinen peli julkaistaan CERO D -ikärajalla (17+), mutta siihen pystyy ostamaan erityisen Gore Mode -lisärin, joka avaa pelin aivomössöt ja suolenpätkät koko laajuudessaan, mikä nostaa Evil Withinin takaisin alkuperäiselle CERO Z -tasolleen (18+).
Kikkailu yhdestä vuodesta tuntuu turhalta, mutta kuten ZeniMax Asian Tetsu Takahashi selittää, CERO Z -luokitus rajoittaisi sekä myyntejä että pelin mainostusta, ja maksaisi heille osan pelaajakunnastaan.
Leikkaamalla pahimman muhjun lisäriin, ZeniMax saa pelin laajemmin esille, ja lisää jauhelihaa janoavat pelaajat saavat sen halutessaan esimerkiksi osana ennakkotilausta.
Euroopassa The Evil Within myydään kaikkine karvoineen, kun se saapuu elokuun lopussa kauppoihin.