Activision: Ennakkotilausten merkitys selvässä laskussa

Kirjoittaja: Arttu Rajala
Julkaistu 2014-08-07

Vaikka Destiny on nousemassa yhdeksi kaikkien aikojen ennakkotilatuimmaksi videopeliksi, niin Activisionin toimitusjohtaja Eric Hirshbergin mukaan tällä ei ole jatkossa suurta merkitystä kuvaamaan nimekkeen menestystä.

Verkkosivusto Gameindustry.bizin raportoi Hirshbergin kertoneen sijoittajille suunnatussa puheessa, että ennakkotilaukset ovat laskussa koko pelialan kattavasti, eikä niiden avulla voi jatkossa mitata tarkasti pelien julkaisuodotuksia.

Hirshbergin mukaan syynä ovat etenkin digitaalisen myynnin kasvu ja parempi saatavuus sekä helppous varsinkin uusilla konsoleilla. Ennakkotilauksia tärkeämpää on hänen mielestään mitata yleistä tietoisuutta ja ostoaikeita julkaisuiden suhteen.

Hirshberg lisäsi lopuksi, ettei Call of Duty: Advanced Warfare ole myöskään immuuni ennakkotilausten laskulle, joskin hän ennusti pelin edelleen säilyvän tänä vuonna niiden suhteen kärkitiloilla.

Mitä mieltä itse olet? Ennakkotilaatko vielä pelejä ja miksi?

Call of Duty: Advanced Warfare ilmestyy 4. marraskuuta.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin