Square Enixin Kingdom Hearts III -kehitystiimi on päättänyt vaihtaa omasta Luminous-pelimoottorista Epicin Unreal Engine 4:ään, kirjoittaa verkkolehti Gematsu tänään.
Kingdom Hearts III:n ohjaaja Tetsuya Nomura kertoi jutun lähteenä toimivassa Famitsu-haastattelussa, että Epic on auttanut vaihdoksessa huomattavasti. "Vaihdon takana on monia syitä, mutta kohtasimme erityisesti renderoinnin kanssa ongelmia. Epic Games on kuitenkin ollut äärimmäisen yhteistyöhaluinen ja avulias, joten olemme edenneet nyt hyvää vauhtia", selitti Nomura.
Nomura ei kommentoinut, kun häneltä kysyttiin pelin julkaisuaikataulusta. Pelimoottorin vaihdos ei kuitenkaan koskaan lupaa hyvää, vaan yleensä se merkitsee pelin olevan hyvinkin alkutekijöissään. Näin ollen Kingdom Hearts III tuskin nähdään kaupoissa vielä ensi vuoden aikana.