Playtation 4 saa syksyllä ison järjestelmäpäivityksen, joka tunnetaan 2.00 -versionumeron lisäksi myös nimellä Masamune. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole vielä kerrottu, mutta nyt sisällöstä on saatu lisää tietoa.
Playstationin virallisessa blogissa kerrotaan, että päivitys tulee sisältämään useita uudistuksia. Mielenkiintoisimpia ovat muun muassa mahdollisuus toistaa muistitikulta omaa musiikkia pelaamisen aikana, suorien lähetysten toiston sekä äänikomentojen parantaminen.
Myös käyttöjärjestelmää tuunataan ja omiin ladattuihin sisältöihin pitäisi päästä jatkossa helpommin käsiksi. Valikosta näkee 15 viimeksi käytetyn ohjelman tiedot, joten usein pelatut pelit löytää nopeasti. Kiintolevyllä olevia sisältöjä voi myös järjestellä aikaisempaa monipuolisemmin.
Päivityksessä tulee edelleen mukana myös aikaisemmin uutisoimamme Share Play -ominaisuus. Sen avulla kaveri voi hypätä netin välityksellä mukaan peliin, vaikka hänellä itsellään ei edes olisi omaa kappalettaan kyseisestä pelistä.