Ubisoft: Watch Dogsin jatko-osa edellyttää riskienottamista

Kirjoittaja: Leevi Rantala
Julkaistu 2015-01-19

Watch Dogs ei ollut täydellinen peli, mutta se oli silti arvioijamme mielestä viihdyttävä tapaus. Toki suojausmekaniikassa oli omat puutteensa ja osa tehtävistä tuntui liian pitkäpiimäisiltä. Mutta peli myi hyvin kaikilla konsoleilla Wii U:ta lukuun ottamatta, jolla peli nähtiin noin puoli vuotta muita alustoja myöhemmin. Menestyksekäs julkaisu tietää todennäköisesti jatko-osaa, ja tähän vihjaavat myös ensimmäisen osan luovan johtajan Jonathan Morinin antamat kommentit.

Mies myönsi GamesTM-verkkosivuston haastattelussa, että ensimmäisestä osasta olisi paljon parannettavaa. Ubisoftilla olisi pyrkimyksenä luoda siihen jotain täysin uutta. Mahdolliseen jatko-osaan kohdistuu kuitenkin Morinin mielestä melkoiset odotukset, ja heidän täytyisi viedä sarjaa eteenpäin että vedota faneihin jollain uudella tavalla. Hän toteaakin, että heidän täytyy ottaa sen suunnittelussa riskejä.

Mitä sinä toivoisit näkeväsi Watch Dogs 2:ssa? Ja oliko ykkösessä jotain osa-alueita, joihin toivoisit ehdottomasti parannusta? Kerro meille mietteitäsi kommenteissa.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin