Microsoft näkyvästi esillä Game Developers Conference -tapahtumassa

Kirjoittaja: Leevi Rantala
Julkaistu 2015-02-16

Microsoft on tänä vuonna näkyvästi esillä San Franciscossa 2.-6. maaliskuuta järjestettävässä GDC-tapahtumassa. Yhtiö nimittäin ilmoitti yhteensä 16 sponsoroitua tapahtumaa, joiden aiheet vaihtelevat laidasta laitaan.

Xbox-osaston johtaja Phil Spencer puhuu yhdessä erittäin mielenkiintoisesti nimetyssä tapahtumassa. Sen aiheena on "The Future of Gaming Across the Microsoft Ecosystems", joka kääntyy vapaasti suomennettuna muotoon "Pelaamisen tulevaisuus Microsoftin ekosysteemeissä". Tämä on vain yksi aihe ja muita ovat muun muassa Direct X 12:n lähempi katsaus, sekä se kuinka pelejä kehitetään Xbox Onelle ja PC:lle.

Seuraamme mielenkiinnolla, mitä Microsoftilla on oikein hihassaan. 16 esiintymistä kuulostaa aika suurelta määrältä, joten todennäköisesti odotettavissa on myös muutamia pelipaljastuksia.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin